Monday, May 9, 2016

History park Ledčice

Krásny, teplý, jarný deň nás konečne vylákal za hranice Prahy - tentokrát sme zamierili na výlet do areálu History park v Ledčicích, na dohľad hory Říp.
Web: http://www.historypk.cz/ProgramVerejnost.aspx
Kde: Ledčice 222, mapa: https://mapy.cz/zakladni?x=14.3005936&y=50.3414940&z=17&source=firm&id=12980064
Kedy: denne 9,00 - 17,00. V pracovné dni je nutná tel.rezervácia vopred (chodievajú sem školské exkurzie)
Pre koho: návštevu si užijú deti cca od 3-4 rokov až po penzistov :) Ale pekne sa zabavil aj náš 2-ročný syn
Parkovanie: zdarma priamo v areáli
Strava: bufet v areáli s veľmi obmedzenou ponukou (párok v rohlíku a pod.), ani v dedine nie je poriadna hospoda, takže hladoši - jedlo so sebou!
Káva: v bufete, ale skvelá (espresso)
Prebaľovací pult: áno (v priestore nových, čistých a priestranných wc)

Mali sme so sebou dve deti vo veku 2 a 7 rokov, obaja chlapci si to náramne užili. Ale čo je najlepšie, užili sme si i my, dospeláci.
History park je vlastne zábavne-náučný areál, v statku na konci dediny, kde sa časť aktivít odohráva vnútri pod strechou, a časť vonku, na poli. Areál funguje zatiaľ len jeden rok, a jeho podoba sa bude do budúcna stále vylepšovať - vybudovalo to tu niekoľko nadšencov vlastnými silami a z vlastných prostriedkov, a je vidieť, že ich to veľmi baví. V dobe našej návštevy (nedeľa) tu boli len dve ďalšie rodiny, strávili sme tu asi 4 hodiny a odchádzali veľmi spokojní.

Po príjazde a platbe v pokladni sa nás ujal veľmi sympatický a nadšený sprievodca, ktorý sa nám plne venoval. Prevedol nás postupne celým areálom a všetkými stanovišťami, na ktorých sme si mohli niečo zábavné vyskúšať. Popíšem ich po poradí:

1/ Najvačší trhák: 3D pieskovisko, tzv. "augmentovaná realita"!!!


Z tohto sme boli okamžite unesení všetci, dokonca aj ten dvojročný prcek. Jedná sa o pieskovisko, na ktoré
sa z x-boxu premieta krajina s vodnými plochami, farebne rozdelená po vrstevniciach.
Túto krajinu možete prehŕňaním piesku meniť a s úžasom pozorovať, ako sa fiktívna "voda" prelieva na nové miesta. Je tu zopár malých modelov pravekých chatŕč a domčekov, ktoré si rozostaviate podľa vlastného uváženia na "kopce" tak, aby ich nezaliala prípadná potopa. Potom spustíte dážď: buď lokálny - tak, že nastavíte pod svetlo vlastnú ruku, ktorá sa stane mrakom a "naprší" tam, kam ruku smerujete, alebo celková katastrofická potopa, ktorú vyvoláte tlačítkom na ovládači.
Od tejto zábavy sme sa nemohli odtrhnúť. Presúvať kopce a sledovať, ako sa menia vrstevnice a ako sa prelievajú jazerá a rieky, skutočne podľa fyzikálnych zákonov, a snažiť sa nájsť bezpečné miesto pre postavenie svojej pravekej osady - neskutočne zábavná a relaxačná činnosť :)

Ďalšie aktivity už neboli tak High-tech, zato boli rovnako zábavné!

2/ Hľadanie pokladov s detektorom kovov

Na lúke vedľa statku je pripravené rozsiahle políčko s ukrytými kovovými "pokladmi". Nafasujete detektor kovov a motyku a už len chodíte, kopete, chodíte, kopete (pokaždom zapípnutí detektoru)... Staršie deti (7 r) boli nadšené - našli mince a všelijaké kovové úlomky, šikovne zakopané v rozoranej hline.
3/ Odkrývanie pravekého hrobu

Pod veľkým stanom objavujeme dva praveké hroby. Pán sprievodca chlapcom ukazuje, ktoré nástroje používajú archeológovia pro odkrývaní takýchto nálezov, a vysvetľuje zjednodušený postup. Lopatka, štetec, lyžica... a ukazuje sa nám ľudská kostra. Posobí realisticky, ale je vyrobená z plastu, žiadny strach! Starší syn ma prekvapil svojou trpezlivosťou, ako pečlivo ometal kosti a lyžicou opatrne odhadzoval zeminu. Strávil tam minimálne pol hodiny a odkryl skoro celú kostru. Mladší mu veselo asistoval, a tak to vypadalo ako nevinná zábava na takom trošku morbídnom pieskovisku :)
4/ Výroba múky a sekerky

Pod ďalším stanom je ukážka toho, ako naši pra pra pra predkovia vyrábali múku. Asi sa celkom narobili, kým na jednu takú obilnú placku rozdrtili kameňom dostatok obilných zŕn, a preosiali z nich múku.
No ale predsa len to netrvalo dva dni, tak ako výroba kamennej sekerky. To si sadnete, vhodný placatý kameň (bridlicu) namočíte vo vode a šúchate s ním o iný, tvrdší kameň, až ho vyšúchate do podoby sekerky. Brnkačka.

5/ Praveké obydlia 

Na lúke nás pán sprievodca zaviedol k ukážkam pravekých obydlí, postavených z palíc a mamutích koží (priznal, že mamutie kože na výrobu nezohnali, tak použili nejaké iné) a vysvetlil nám, ako pravekí lovci a zberači žili svoje krátke a drsné životy v dobe ľadovej a ako sa postupne premieňali v poľnohospodárov a tomu zodpovedala aj premena ich obydlí. Mohli sme si tiež vyskúšať, ako na prútenú konštrukciu "domu" pravekí stavitelia mazali hlinu :)
(Škoda, že som nestihla všetko nafotiť, dvojročný maco ma ťahal za ruku sem a tam, ale v budúcnosti sa tam určite vrátime a foto dokumentáciu zdokonalím.)

6/ Lukostreľba

Toto stanovište tu bolo v rámci tematického víkendu - ale dúfam, že lukostreľbu zaradia medzi trvalé aktivity, pretože nabudúce by som to chcela skúsiť aj ja.

Najviac sa tu "vyřádil" náš najstarší muž, strieľal ako divý, až si do krvi ruku odrel. Len si nie som istá, či to bolo čiste len nadšenie pre rôzne druhy drevených lukov, alebo sa chcel predviesť pred sličnou inštruktorkou.
Sedemročný syn aj s kamarátom si však tiež skvele zastrieľali a musím prehlásiť, že im to šlo výborne, aj do terča sa pár krát trafili. Tureckí dobyvatelia vraj učili strieľať z luku už trojročné deti, k tomu pridali streľbu pri jazde na koni, a v dvanástich už museli s tatkami odtiahnuť do boja... Na nácvik rovnováhy pri strieľaní používali drevené poleno, na ktorom stáli a balancovali. Dokázali vraj bez problémov (myslím tie deti) dostreliť na vzdialenosť 500 metrov!7/ Výroba drobných predmetov opracovaním pazúrika

S vedením a pomocou nášho sympatického inštruktora si chlapci vyskúšali prácu s tvárnym kameňom - pazúrikom. Toto mi bohužiaľ ušlo, lebo som sa venovala vyjedaniu našich zásob a popíjaniu bezchybného pressíčka.

8/ Keramika 

Výroba vázy pomocou hadíkovej techniky, alebo modelovanie Věstonickej Venuše :)
Deti si s pomocou inštruktorky vyrobia vázičku, ktorú si odvezú domov. My sme sa k tejto aktivite dostali, keď už sa mal areál pomaly uzatvárať, a tak výsledný výrobok zodpovedá únave mladého výrobcu...
O niečo dokonalejšie verzie sme si na záver kúpili v suveníroch :)Tento výlet v kombinácii s krásnym slnečným počasím sa páčil všetkým účastníkom, včetne tatka! Takže kto nemá rád preplnené zábavné areály a chce si užiť krásny deň na vzduchu spolu s deťmi, a pritom podporiť tento krásny projekt - tomu návštevu History parku vrelo doporučujem.

Tip na záver: ak by náhodou nejaké dieťa nebolo dostatočne vyhrané, v centre dediny Ledčice je krásne drevené ihrisko s veľkou loďou a preliezačkami.

No comments:

Post a Comment