Thursday, March 24, 2016

Dům vláčků v Petřinách

V jednu chladnú nedeľu sme sa vybrali preskúmať nový Dům vláčků na Petřinách v Prahe.

Trochu ma prekvapilo, že nemajú na budove žiadnu nápadnú reklamu - chvíľu sme váhali, či sme na správnom mieste. Je to priamo pri východe z novej stanice metra Petřiny, v starom socialistickom obchodnom centre úplne navrchu, na 2. poschodí.
Netušili sme ešte, že je tam v útrobách tejto prapodivnej budovy aj výťah, a tak sme vyťahali kočík nahor po schodoch. Z podobných architektonických skvostov z minulého režimu mávam vždy nepríjemný pocit, ale akonáhle sme otvorili dvere do moderných priestorov Domu vláčků, všetko sa zmenilo a ocitli sme späť v 21.storočí.
Veci sme si hneď pri pokladni mohli uzamknúť v skrinke a na pokladni sme si kúpili rodinnú vstupenku. Bola som šťastná, že nás tam bolo málo návštevníkov (neskutočný rozdiel oproti konkurenčnému podniku Království železnic). Vládla tu pohoda, kľud a čerstvý vzduch!

Hneď za pokladňami je skvelý, do najmenších detailov prepracovaný model krajiny so železnicou a mestečkom. Pre naše deti boli najpodstatnejšie tlačítka, ktorými mohli po stlačení rozbehnúť vlak alebo rozpohybovať miniatúrne postavičky. Najviac slávy zožali vrtiace sa sliepky na dvorku a čurajúci pán :-D


Dům vláčků odo mňa dostáva sto bodov za železné zábradlie okolo modelov, na ktoré si aj menšie deti v pohode vylezú a všetko vidia, takže my rodičia nemusíme mať po návrate z výletu vyťahané ruky a boľavé chrbáty...V krajinkách si vychutnáte aj tie najmenšie detaily.
(Fotografie neukazujú všetky modely, nestihla som odfotiť perfektný model Prahy s Hlavným nádražím, ani niekoľko ďalších. S dvoma pobehujúcimi natešenými svišťami, čo človeka furt niekam ťahajú za rukáv, bolo týchto pár fotiek moje maximum :)


Malým deťom sa bude páčiť veľká gýčová záhrada ako stvorená pre trpaslíkov. Aj tu po pozornom hľadaní nájdu na plote dve ovládacie tlačítka, ktorými spustia vláčky a vtáčí spev.
Pohoda vládla aj v detskom kútiku, ktorý nie je oddelený od priestorov expozície, takže deti si môžu voľne behať od modelov k hraniu sa s vláčikmi v herničke. Sú tu nielen drevené vláčiky, ale aj dva na ovládanie, hrací koberec a ďalšie hračky.
Veľmi oceňujem pohodlné posedenie vo "vlakovom kupé" vedľa kútika - a hlavne - vedľa automatu s kávou.
Celkovo je príjemné, že je tu viacero miest, kde si môžete odpočinúť a dať si svačinku či kafe (kto číta moje články, tuší, že toto je pre mňa veľmi podstatný bod :))
Pre väčších nadšencov je tu moderná dráha s ovládaním vlaku pomocou tabletu (zaškolí personál). Pri tomto presedel náš prvák asi pol hodiny.
Pre milovníkov a zberateľov historických vláčikov je vyhradený stred tohoto veľkého priestoru - vo vitrínkach je množstvo modelov na obdivovanie. Mladší syn objavil aj v tejto časti model krajinky s najdôležitejšou vecou - SVIETIACIM TLAČÍTKOM - takže sme strávili ďalších 15 minút spúšťaním a zastavovaním vláčku...

Dům vláčků je pomerne nová expozícia, a časť výstavy ešte nie je dokončená. My sme tam ale i tak strávili dve hodiny, ktoré nám príjemne ubehli. Škoda, že funkčné okná (nemám rada uzavreté klimatizované priestory) sú zatemnené, takže dnu nepreniká denné svetlo. Ale aspoň sa dá normálne vyvetrať.

PRAKTICKÉ INFO:

Adresa:  2.poschodie OD Petřiny, priamo na stanici metra linky A
Webhttp://www.dumvlacku.cz/o-nas
Parkovanie: všade naokolo po sídlisku, nie sú tu modré zóny
Výťah - pre maminky s kočíkom - sa nachádza z opačnej strany, než je hlavný vchod do výstavy. Čiže ho nájdete v bludisku obchodného domu tak, že prejdete okolo budovy na opačnú stranu, než je východ z metra, tam je vchod (ceduľa autoškola a kaderníctvo) a ním sa dostanete dovnútra. Výťah nájdete vzadu vľavo. Je to starý socíkový výťah. Po výstupe z výťahu v 2.poschodí uvidíte uzavreté dvere do Domu vláčků, je nich tel.číslo, ktorým zavoláte personál a oni vám prídu otvoriť.
Znie to komplikovane, ale nie je to tak hrozné :)

Na záver sme si urobili prechádzku k Libockému rybníku. V tejto časti Prahy som bola prvý krát a považujem ju za veľmi príjemnú a malebnú (keď vyjdete zo sídliska do starej časti Liboc). Len pozor - kto by sa chcel vydať k rybníku skratkou cez lesík za sídliskom, s kočíkom je to dosť dobrodružná výprava. Teda my sme to zvládli, s občasným prenesením kočárku, ale lepšie je to obísť dookola po chodníkoch cez sídlisko.
No comments:

Post a Comment