Saturday, March 19, 2016

Trnkova záhrada

Pozor, ešte dva mesiace potrvá krásna rozprávková výstava Trnkova zahrada v Malostranskej besede! Radím dobre, neprepásnite ju.
Kto v detstve miloval knižku Záhrada od Jiřího Trnku tak ako ja, vychutná si túto interaktívnu výstavu rovnako naplno, ako deti. Na rovinu - moc som od toho nečakala, ale tá rozprávková atmosféra ma nakoniec úplne pohltila a stalo sa zo mňa opäť malé decko (to sa mi ale stáva pomerne často). Veľký podiel na tom má určite aj tento krásny, podstrešný, drevom voňajúci priestor. Ten je sám o sebe dostatočne záhadný, tmavý a veľmi vhodný pre rozlet fantázie...

Na výstavu sme sa vypravili v pracovný deň dopoludnia, a asi vďaka tomu sme si mohli jej kúzlo vychutnať v kľude - bolo nás tam len zopár návštevníkov. Nebudem dopodrobna popisovať, aké všetky záhadné a rozprávkovo krásne predmety tu uvidíte, ošaháte a vyskúšate, všetko sa dozviete na stránkach:
http://zahrada2.cz/page/oprojektu

Môjho syna (6r) úplne najviac zaujal Kočkodrom - svetelné ihrisko so sudom uprostred, v ktorom býva nevrlý kocúr. Keď ho deti pokrikom vylákajú von, svetelný obraz kocúra najprv naháňajú, môžu pritom jazdiť na erárnych trojkolkách, až kým sa im nepodarí ho zašliapnuť. Náhle sa kocúr naštve a začne naopak naháňať on deti po celej ploche. Nemohla som mladého od hry odtrhnúť, až po prísľube sladkej odmeny sa celý upachtený a červený od kočkodromu odlepil.


Veľký sádrový trpaslík nemohol chýbať - vypadá na prvý pohľad dosť obyčajne, ale keď mu zozadu nakuknete do hlavy, cez malé očné otvory uvidíte celý trpaslíkov svet. Na moment sa stanete trpaslíkom a sledujete dianie jeho očami - ako tajomnými cestičkami pobehuje po záhrade, chodí pomedzi kríky a stretne sa aj s nepriateľským kocúrom...Páčili sa nám aj mušie helmy, ktoré keď sme si nasadili, tak sme videli ako mucha (rozostrene a farebne) a do ucha nám čosi ticho bzučalo.

Znaveného rodiča poteší aj malé kino s niekoľkými divadelnými sedačkami - v jeho prítmí si môžete potajme zdriemnuť, zatiaľ čo sa váš potomok baví na veselých sloních animáciách. Ja som však nechala jedno oko otvorené a bavila sa rovnako dobre.


Osobne ma najviac zaujalo svetelné pieskovisko ukryté úplne na konci. Vo tme je na malom pieskovisku vidieť svetelné obrázky predmetov, ktoré takí malí chlapci (podľa Trnkovej knižky) obyčajne nosia vo vreckách (po kapsách). Pár gombíkov (knoflíky), špagát (provázek), nejaký ten klinec (hřebík), mincu, starý kľúčik a sem tam mravec :) Keď hrabete malými hrabličkami v piesku, akoby ste po vrstvách odkrývali stále nové a nové záhadné predmety. Je to nádhera.


Keď vyleziete malinkými drevenými schodíkmi úplne nahor pod strechu, môžete si ľahnúť na vankúše (polštáře) a pozorovať premietanú oblohu nad Záhradou a počúvať šumenie stromov, prípadne sa podívať do zrkadlovej studničky...

A na záver si určite pozrite na plátne animovaný monológ pani veľryby, ktorá vám povypráva zaujímavý príbeh, ale musíte s ňou spolupracovať...


Predpokladám, že sa na túto výstavu ešte aspoň dvakrát vrátime. Syn sa teší na kočkodrom, a ja si rada zas pohrabem v svetelnom pieskovisku a zahrám si na štekafóne...


Praktické info:
KDE: Malostranská Beseda, Malostranské náměstí 21, Praha 1
KEDY: denne 10 - 18h
KOĽKO: dospelý 120 Kč, dieťa od 3 rokov 70 Kč
WEB: http://zahrada2.cz/page/oprojektu
KÁVA: je tu automat, alebo dole v prízemí sa nachádza kaviareň.

S kočíkom sa dostanete výťahom k pokladni a šatni, potom hore k výstave už len pár schodov. Za šatňu sa neplatí. Pred šatňou je príjemný priestor na posedenie so stolíkmi, kde si môžete dať vlastnú svačinu alebo to kafe :)
No comments:

Post a Comment