Monday, May 16, 2016

Včelí svět - Hulice

Tentokrát je na rade "reportáž" z výstavy Včelí svět, ktorú sme navštívili v sobotu, hneď po výlete do Vodního domu. Obe expozície sa totiž nachádzajú v jednej dedine s pekným názvom Hulice, a tak sa oplatí tieto dva ciele prepojiť.
Z Prahy sa sem dostanete veľmi jednoducho po D1 (ale pozor - ak sa sem vyberiete v nedeľu a budete sa chcieť vracať do Prahy v podvečerných hodinách, tak asi počítajte s poriadnym zdržaním... opravované úseky diaľnice plus množstvo pražákov, vracajúcich sa z víkendu = veď viete čo...)ČO: Včelí svět - hravá expozícia o živote včiel
KDE: Hulice 55, okres Benešov, mapa
WEB: http://www.vcelisvet.cz/
Parkovanie: v obci na malom parkovisku pred objektom
MAMA INFO: v priestoroch Včelieho světa sú schody, kočík je možné nechať v prízemí za pokladňou. Je tu síce výťah, ale ten slúži len pre invalidov. Prebaľovací pultík je na wc invalidov. Výstavu si užijú deti cca od 3 rokov, ale skor staršie.
Kúsok od výstavy v dedine, smerom k Obecnému domu je pekné detské ihrisko.
KAFE: neni :( treba si ho dať ešte vo Vodnom dome ;)

Včelí svět sa nachádza v upravených priestoroch bývalej školy, pred budovou je hmyzí hotel a dva včelíny s priehľadnou stenou, takže môžete nakuknúť včielkam rovno do obývačky :) Vo vstupnej hale si okrem zakúpenia vstupeniek môžete za malý poplatok vyrobiť sviečku z medzistienky včelieho vosku, deti si môžu vymaľovať omaľovánky a mamy si môžu kúpiť prírodnú kozmetiku s obsahom medu.Výstava začína miestnosťou s niekoľkými včelími úľmi (samozrejme bez včiel :), ktoré ukazujú, čo sa v úľoch deje v rôznych ročných obdobiach. V spodnej časti každého úľa nájdete nejakú malú hračku pre malé deti, ktoré sa o tématiku včelstiev ešte moc nezaujímajú...
Ďalej je tu drevený stolík s nejakou fajn hrou (asi bola fajn, lebo stolík bol stále obsadený...) a ďalej samozrejme nejaké tie náučné panely. Nudného čítania je tu však málo, všetky panely sú s veľkými fotografiami, jasným a stručným textom, a hravejší z nás ocenia aktivity ako Čichohra, púšťanie nahrávok zvuku včelína a interaktívny displej.

Po vystúpaní po schodoch sa ocitnete v krásne pojatej miestnosti medzi obrovskými včelími plástami. Je tu pár ukážok prístrojov, ktoré používajú včelári k výrobe medu a dozviete sa rôzne zaujímavosti o druhoch medu. Náš dvojročný syn asi bude včelárom, lebo medomet na ručný pohon ho zaujal tak, že usilovne točil a točil asi 20 minút. Ďalšou zábavou (ale už len na krátko) bolo bezhlavé stláčanie tlačítok, ktoré tuším rozsvecovali obrázky medonosných rastlín.

 

Ešte som v ruke nedržala taký dvojkilový kusisko tuhého včelieho vosku, zlisovaného do takého "koláča" - nádherne to voňalo a musela som sa ovládať, aby som si do neho nezahryzla... Toto je podľa mňa najkrajšia vôňa na svete, sladká, hrejivá...mňam.


 Sú tu k videniu aj ochranné odevy včelárov a ukážky, ako vzniká taký plást a ako ho včely plnia medom:

O kúsok ďalej si unavený rodič môže posedieť a pustiť si na premietacom plátne krátke filmy o včelách, mede, maškrtnom medveďovi, divých včelích rojoch... 

Tu sme sa dozvedeli niečo o chorobách, ktorými trpia včely a pod mikroskopom si obzreli včelieho parazita...

Na záver si starší svišť vyrobil z medzistienky krásnu voňavú sviečku.


Na koniec sa deti vyhrali na vonkajšom ihrisku v centre dediny, tato si dal samostatný výlet okolo nádrže Želivka, a tak si nakoniec každý prišiel na svoje :)


No comments:

Post a Comment